Je možné vrátit na internetu zakoupený SW?
Ano, v zákonné lhůtě do 14 dnů, ale jen pokud neporušíte originální obal. Podle občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) § 1837 spotřebitel nemůže totiž odstoupit od smlouvy:
h) o dodávce zvukové nebo obrazové nahrávky nebo počítačového programu, pokud porušil jejich původní obal,
l) o dodání digitálního obsahu, pokud nebyl dodán na hmotném nosiči a byl dodán s předchozím výslovným souhlasem spotřebitele před uplynutím lhůty pro odstoupení od smlouvy a podnikatel před uzavřením smlouvy sdělil spotřebiteli, že v takovém případě nemá právo na odstoupení od smlouvy.
Rozbalený, nainstalovaný a aktivovaný produkt - například operační systém nebo MSOffice bohužel nelze vrátit, protože další uživatel by měl při aktivací hlášení, že produkt byl již jednou aktivován a další aktivace by byla Microsoftem blokována.
Takže nemůžete ani vrátit hudební CD nebo DVD, pokud jste porušili obal, stejně tak nemůžete vrátit hudební nahrávku nebo film, pokud jste si takový produkt řádně zaplatili a pak stáhli z internetu.
Tak praví náš občanský zákoník. Je v tom jistá nespravedlnost, protože kalhoty, které jste nakoupili přes internet můžete v pohodě vrátit prostě proto, že vám nepadnou nebo se vám nelíbí jejich střih či barva. Je vidět, že si počítačová lobby pospíšila a zajistila si proti ostatním prodejcům velkou výhodu. Důvody, které k tomu vedly naše zákonodárce nám nejsou známé a přitom důsledky mohou být velmi neblahé. Co když si začínající podnikatel koupí účetní či jiný SW pro něj zásadního významu a následně zjistí, že sáhnul vedle a že by potřeboval něco onačejšího. Nedá se nic dělat, musí opět sáhnout do kapsy se zjištěním, že za neinformovanost se platí.
Na tomto místě je vhodné poznamenat, že na poskytované programové vybavení se ze zákona neposkytuje žádná záruka, což je poněkud kuriózní. Nelze tedy zakoupenému SW vytknout nějakou neopravitelnou vadu, asi právě proto, že každý program obsahuje nejméně jednu vadu nebo chcete-li chybu, která může často způsobit i nenapravitelné škody. Když se nad tím zamyslíte, tak dnes prakticky všemu vládnou v našem světě počítačové programy, které jsou používány jen v dobré víře, že se snad nic zlého nestane. A když spadne letadlo díky vadnémů - špatnému - blbému SW vybavení, dodavatel nemůže být nijak stíhán. A to je více než kuriózní, to je děsivé. Žijeme totiž ve světě bez záruky.
>>> [celý text článku.] 31.1.2015 12:00Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.