Také si nepamatujete PIN?
Pouhé tři měsíce v čele České filharmonie stačily Václavu Kasíkovi k tomu, aby svému zaměstnavateli způsobil škodu 192 tisíc korun. Někdo mu totiž ukradl služební platební kartu filharmonie a vybral z ní všechny peníze. Podle Kasíka mu zloději vykradli auto, ve kterém našli sako, kde byla karta a bohužel také PIN. "PIN jsem měl v jedné náprsní tašce a kartu v druhé. Sebrali mi totiž celé sako, o tom to celé je. Bylo horko, hodil jsem sako do kufru a bylo zle," řekl serveru Lidovky.cz Kasík a dodal, že sako mu zloději ukradli ze zaparkovaného auta, se kterým navíc chtěli odjet.
Problém se zapamatováním čtyř čísel nemá nepochybně pouze pan Kasík. S tímto zdánlivě jednoduchým testem paměti zápasí velká část majitelů kreditních karet a tak to řeší zápisem do zápisníku, na lístek papíru v peněžence nebo do mobilu.
Existují samozřejmě už dávno vymyšlené metody, jak si určitou řadu čísel zapamatovat: vytvoření vlastních názvů číslic 0 - 9 a zapamatování si v případě PINu "říkanky" ze čtyř slov. Delší čísla si nabiflujte rozdělená do skupin. Například po třech u telefonního čísla.
Některé banky umožňují změnu jimi vydaného PINu. To vám umožní si zvolit takovou kombinaci čísel, kterou si budete snadněji pamatovat. Nepoužívejte ale čísla odvozená od data narození nebo místa bydliště, ani snadno zapamatovatelné sekvence jako 1234 nebo 9012 či 3456. Takový PIN zloděj snadno odhalí.
Pokud jste skutečně neschopní si PIN zapamatovat, pak jej zkuste alespoň zašifrovat, třeba takto: zapište si do zápisníku adresu vymyšlené osoby, ve které bude váš PIN "ukryt". Například: Milan Nový, Pardubice II, Široká 146. Hádejte, jaký je PIN? No přece 6412. Můžete si také třeba poznamenat do kalendáře termín schůzky: 13.2. Věra, 14:00. PIN je 4123 - čas pozpátku a dvě poslední čísla z datumu pozpátku. Zkuste si to a zjistíte, že je mnohem snadnější si zapamatovat postup složení PINu než PIN samotný.
V každém případě si ovšem na bezpečném místě uschovejte PIN pro případ, že ztratíte zápisník, kalendář nebo peněženku. Jinak by vás to stálo pár stovek za vydání nového PINu a několik dní byste nemohli kartu použít. Bezpečným místem pro váš PIN ovšem není v žádném případě notebook nebo mobil. Jistě se ptáte, jakou protisklerotickou metodu používám já? To vám ale bohužel nemohu prozradit. Ani vy se nechlubte svým nejbližším, jak to děláte vy. Nikdy nevíte, kdo právě poslouchá.
21.1.2011 12:15 [Trvalá adresa tohoto článku.]
Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.