Bezdomovci jsou v dobrých rukou vědců a EK.

Základem perfektní práce státního aparátu jsou dokonale zpracované pracovní postupy, analýzy stavu společnosti a určení problémových oblastí, kterými je třeba se zabývat. Proto mě navýsost potěšilo, když jsem čirou náhodou narazil na dokonale vědecky zpracovaný materiál nazvaný neskromně Evropská typologie bezdomovství a vyloučení z bydlení v prostředí ČR (ETHOS). Konečně se tímto závažným společenským problémem někdo začal zabývat na vysoké úrovni a vytvořil koncepčně dokonalý podklad pro práci státních úřadů i nestátních organizací.

A tak po seznámení s tímto materiálem už vím, jaký je rozdíl mezi bezdomovcem "bez střechy" a bezdomovcem "bez bytu" a že nejhůře na tom jsou "osoby spící venku (např. ulice, pod mostem, nádraží, letiště, veřejné dopravní prostředky, kanály, jeskyně, odstavené vagony, stany, garáže, prádelny, sklepy a půdy domů, vraky aut)". Jsou ale také osoby, které mají "nejisté bydlení", jako jsou například "osoby na nezákonně obsazeném pozemku (zahrádkářské kolonie, zemnice)". Nebyl jsem si zcela jistý, co se skrývá pod pojmem "zemnice", ale Wikipedia mě sdělila, že "zemnice je příbytek či o zastřešený objekt sloužící k jakékoliv skladovací nebo kulturní činnosti člověka." Ano, jedná se o klasickou, zejména v Rusku oblíbenou zemljanku. Tu si může samozřejmě bezdomovec toužící po "kulturní činnosti" vybudovat jedině na nezákonně obsazeném pozemku, nejlépe někde v lese, pokud možno státním.

Protože žijeme v civilizované Evropě, mají i naši bezdomovci zastání nejen u státních orgánů, ale i u řady nestátních organizací sdružených v Evropské federaci národních sdružení pracujících s bezdomovci (FEANTSA). Byla to právě FAENTSA, která vytvořila typologii bezdomovství a vyloučení z bydlení, nazvanou ETHOS, která člení osoby bez domova podle jejich životní situace nebo situace jejich bydlení a dále na 13 operačních kategorií včetně národních subkategorií. Typologie tak může být využita pro monitoring bezdomovství, pro vytváření politik a jejich rozvoj a vyhodnocování.

Naši čeští bezdomovci také určitě ocenili, že to byla právě FAENTSA, která se důrazně ve svém prohlášení postavila proti šílenému nápadu pana dnes již bývalého pražského radního Jiřího Janečka vybudovat jakýsi lágr pro bezdomovce. Já se na tomto místě omlouvám všem bezdomovcům za to, že jsem neodpovědně ve svém článku i mailovou cestou pana Janečka podporoval. Byla to špatná cesta, jak bezdomovcům pomoci a je jistě správné, že se noví pražští radní po komunálních volbách rozhodli tento plán smést ze stolu. Bezdomovci se tak nemusejí dnes obávat, že je bude svážet kamsi za město "zelený anton" pražského magistrátu. Mohou klidně dál svobodně pobývat v pražských ulicích a parcích, pod mosty i jinde. Jistě je hřeje dobrý pocit, že nejsou sami a že na ně všichni ti pracovníci asociace FAENTSA v Bruselu i u nás doma dnes a denně myslí.

Myslí na ně i úředníci Evropské komise (EK), protože je to právě Evropská unie, která koordinuje a podporuje úsilí vlád členských států bojovat proti chudobě a sociálnímu vyloučení. A je to EK, která financuje studie a analýzy zabývající se chudobou a sociálním vyloučením, důchody a zdravotní a dlouhodobou péčí. Protože bojovat s bezdomovectvím se musí, ať to stojí kolik chce.

Chcete-li se i vy připojit k zástupu bojovníků za lepší zítřky sociálně vyloučených Evropanů, neváhejte a zašlete svůj písemný příspěvek do pátého svazku European Journal of Homelessness, jehož redakce bude uzavřena 11.ledna 2011. Podrobnosti naleznete zde a svazky 1-4 si můžete přečíst zde. Ačkoliv nevím, nevím. Když jsem se do jedné kapitoly začetl, chtělo se mi zvracet. Přesto vám přeji krásný den a ať někde neuklouznete na ledu. Nezapomeňte si každý den odložit na zlé časy alespoň padesát korun. A buďte dobří.
7.1.2011 12:10 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.