Nekupujte dioxinové vepřové a vejce z Německa.
Více než tisíc farmářů v Dolním Sasku a Severním Porýní-Vestfálsku muselo zastavit prodej masa a vajec poté, co se v používaném krmivu od firmy Harles a Jentzsch pro zvířata objevily dioxiny. Pozoruhodná byla reakce dolnosaského ministra zemědělství: místo aby podal na farmáře trestní oznámení za prodej kontaminovaných výrobků, vyzval k jejich odškodnění. "Farmy, které jsou v současnosti uzavřené a které nemohou prodávat, ačkoli jim nadále vznikají náklady, potřebují kompenzací," prohlásil dolnosaský ministr zemědělství Friedrich-Otto Ripke. Je téměř jisté, že pokud finanční "podporu" dostanou, zaplatí to němečtí nebo "evropští" daňoví poplatníci.
Hygienické testy provedené minulý týden odhalily, že se v krmivu pro drůbež a vepře objevily dioxiny. Podle všeho krmivo kontaminovala potravinářská firma Harles a Jentzsch ve Šlesvicku-Holštýnsku, která zřejmě do krmiva přimíchala syntetické oleje používané v průmyslu. Firma Harles a Jentzsch koupila údajně zbytky z výroby bionafty a zpracovala je do krmiva pro dobytek.
Dodavatelem suroviny pro výrobu bionafty byla firma Petrotec AG. "Byli jsme neopatrní a mylně předpokládali, že smíšené mastné kyseliny, které se hromadí v produkci bionafty z palmového oleje, sojový oleje a řepkového oleje, jsou vhodné pro výrobu krmiv," prohlásil podle "Westfalen-Blatt" manažer firmy Harles a Jentzsch, Siegfried Sievert.
Společnost Petrotec AG v tiskovém prohlášení odmítla jakoukoliv odpovědnost za kontaminaci krmiva pro dobytek dioxinem. "Z předložených smluv jasně vyplývá, že společnost Petrotec AG prodala holandskému obchodníkovi směs mastných kyselin ze starého jedlého tuku, který byl vhodný pouze pro technické zpracování a ne pro potravinářský nebo krmivářský průmysl", uvedl zástupce Petrotec AG.
Možná si řeknete, že se tahle patálie německých farmářů a spotřebitelů netýká. Budete se divit, ale v loňském roce bylo do Česka dovezeno celkem přes dvěstě tisíc tun vepřového masa. Více než polovina tohoto vepřového masa pocházela z Německa. Německo-český obchod s masem totiž funguje tak, že české maso je německými obchodníky považováno za kvalitnější a bezpečnější a čeští dovozci zase využívají nižší ceny německého masa způsobené vyššími bruselskými dotacemi německých chovatelů.
Současný skandál vyvolaný dioxinem v krmivech je jen logickým důsledkem "ekologické" výroby průmyslových biopaliv v továrnách, jejichž provozní linky nepodléhají potravinářské kontrole na zakázané látky, které se vyskytují například v nátěrech skladovacích prostor a zásobníků. Výrobci krmiv proto mylně považují například biologickou naftu za surovinu vhodnou i pro krmiva. Hranice mezi průmyslovým palivem, odpadem a potravinami se tak nebezpečně setřela a jejím důsledkem je jedovaté maso.
Pokud si myslíte, že jste schopni zjistit při nákupu masa i vajec jejich původ, pak nekupujte nic z Německa. A také z Irska, ani Belgie nebo Indie nebyly v minulosti bez vady. Jak to tak vypadá, jistotu, že jíte bezpečné potraviny můžete mít jedině tehdy, když budete mít prase doma v chlívku a budete ho krmit vlastními bramborami a obilím vypěstovanými bez chemických hnojiv. Žijete-li ovšem ve městě, máte jen jednu možnost: zemřít zdravě hlady.
5.1.2011 11:50 [Trvalá adresa tohoto článku.]
Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.