Ahasweb hovoří sto čtyřicátý první den - 7.12.98 - pondělí

Komise pro cenné papíry na internetu.
Komise pro cenné papíry (KCP) se začala prezentovat na internetu na adrese www.sec.cz. ČTK to dnes oznámila mluvčí KCP Šárka Samková. Webové stránky jsou v české i anglické verzi a budou časem rozšiřovány. Obsahují:

  • Zákon o KCP
  • Seznam obchodníků s cennými papíry
  • Seznam makléřů
  • Seznam organizátorů mimoburzovního trhu
  • Seznam tiskáren, které jsou oprávněny k tisku veřejně obchodovatelných cenných papírů
  • Seznam osob provádějících vypořádání obchodů s cennými papíry
  • Seznam investičních společností
  • Seznam podílových fondů otevřených
  • Seznam podílových fondů uzavřených
  • Seznam investičních fondů
  • Seznam nucených správců a likvidátorů investičních společností a investičních fondů
  • Seznam depozitářů
  • Seznam penzijních fondů
  • Seznam pojišťoven
  • Seznam právnických osob podle § 70a odst. 1 Zákona o cenných papírech (subregistry)
  • Pravomocná rozhodnutí Komise pro cenné papíry
Stránky nejsou ještě zcela hotové, ale pokud máte co do činění s cennými papíry, jistě se stanou vašimi oblíbenými

Legionella opět hrozí?

Technické podmínky ohřevu a rozvodu teplé vody v nemocnicích monitoruje v souvislosti s výskytem bakterie legionelly také Ústav procesního a ekologického inženýrství na Strojní fakultě Vysokého učení technického v Brně, který k této problematice uspořádá 10.prosince seminář.
Ústav pořádá seminář o výskytu, dopadech a eliminaci bakterie Legionella pneumophila spolu s ekologickou nadací Envioptimum a brněnskou firmou FACTOR.E. Na semináři zazní také informace z londýnského jednání hotelových společností a touroperátorů o problematice legionelly.
Legionella, která ohrožuje lidi při snížení imunity a oslabení organismu, žije ve vodě. Je prakticky všudypřítomná, ale nejčastěji se nachází v chladicích věžích elektráren, odkud se může šířit do okolí až několika kilometrů, ve starších typech klimatizace, kde se ke zvlhčování vzduchu užívá voda a nikoli pára, a také ve vodovodních sítích.
Legionella je známa od roku 1976, kdy byla odhalena jako původce epidemie respiračních onemocnění končících v některých případech úmrtím.
Probíral jsem problematiku legionelly již dříve, ale zdá se, že u nás zatím snaha o její likvidaci ve vodovodních sítích končí u bran nemocnic a to ještě jen některých. Podívejme se, co s tím dělají například v Británii.
V londýnském Buckinghamském paláci, kde sídlí britská panovnice Alžběta II., byly v koupelnách a na toaletách nalezeny bakterie, které mohou způsobit legionářskou nemoc. Jak oznámil list The Sun, byli poté proto minulý měsíc do paláce povoláni odborníci.
Mluvčí Buckinghamského paláce potvrdil, že v některých ze 78 koupelen a toalet se nalezly známky přítomnosti bakterií, které mohou vyvolat plicní onemocnění. Aby bakterie zahynuly, byla podle jeho slov topná soustava v paláci rozehřáta na 70 stupňů Celsia.
Mluvčí však popřel tvrzení listu, že královna po objevení bakterií z paláce ze 17.století nakvap "utekla". Bakterie má ráda teplé a vlhké prostředí, často se vyskytuje v klimatizačních zařízeních. Nemoc, jež je smrtelná v deseti procentech případů, byla pojmenována v roce 1976, když propukla mezi americkými legionáři ve Filadelfii.
Nepochybuji, že se anglická královna bude i po provedených opatřeních obávat si jen usednout na svůj soukromý WC a že pokud bude procházet palácem, bude zadržovat dech. Je totiž ve věku, kdy dovede tato bakterie udeřit nejsilněji. Z celé kauzy je ale vidět, že boj proti legionelle se nevede plošně, ale jen v nemocnicích a pro hlavy pomazané. Pokud nebudete podnikat sami rozhodné kroky pro otestování teplé vody, kterou používáte u vás doma, nedočkáte se žádného pokroku. Přečtěte si hovory 114 a začněte něco dělat. Jestliže bydlíte v paneláku, požadujte od dodavatele teplé vody písemnou záruku, že jím dodávaná teplá voda je zdraví neškodná, že se v ní legionella ani jiné bakterie nevyskytují. Takový bakteriologický rozbor nestojí žádné horentní peníze, nejvýše tak 1 - 2000 Kč. Máte-li vlastní zdroj a rozvod teplé vody třeba v rodinném domku, musíte si rozbor zaplatit sami. Nejbezpečnější zdroj teplé vody jsou nepochybně plynová karma nebo elektrické zařízení na přímý ohřev. Přicházející studená voda legionellu neobsahuje a zařízení nemá žádná místa, kde by se mohla v klidu množit.
Pracujete-li v klimatizovaném prostoru, požadujte záruku o nezávadnosti vzduchu od svého zaměstnavatele. Máte-li odbory, asi by to byla práce právě pro ně, ve větších firmách bývají i referenti pro bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců.


Proč jsme xenofobisti?

A
ž dvanáctileté vězení hrozí čtveřici ukrajinských občanů, které ve čtvrtek zadržela policie ve Vysokém Mýtě na Ústeckoorlicku a obvinila je z loupeže, nedovoleného ozbrojování a účasti na zločinném spolčení.
Cizinci jsou podezřelí, že 22.listopadu večer v ubytovně ve Vysokém Mýtě ohrožovali zbraní čtyři muže a obrali je o 2500 korun a 1000 amerických dolarů (asi 30.200 korun). Muži s pistolí ohrožovali v ubytovně svého třiadvacetiletého krajana a vynutili si klíče od dalších dvou ubytovaných Ukrajinců a jednoho Čecha, prohledali pokoj, odcizili peníze a všechny spolubydlící spoutali a uzamkli na ubytovně.
Zadržení Ukrajinci ve věku od 19 do 38 let, kteří nemají podle ústeckoorlické policie povolení k pobytu v ČR, čekají nyní v policejních celách na rozhodnutí soudu, zda na ně bude uvalena vazba.
Tolik suchá novinová zpráva. Nebydlím sice na ubytovně, ale podobná přepadení občanů i v bytech se konají dnes a denně. Jistě, často jsou mezi nimi i naši, domácí grázlové. Ale podíl cizinců na podobných zločinech, kteří navíc pobývají na našem území nelegálně, je značně vyšší, než by odpovídalo jejich počtu. Ruská i ukrajinská mafie je již nyní v celém světě známá svou neskutečnou bezohledností, lidský život pro ně nemá cenu. Jistě, pocházejí ze zemí, kde se s lidským životem tradičně zachází poněkud jinak, než jsme zvyklí u nás. To ale neznamená, že je to omlouvá a že si snad my budeme na podobné poměry zvykat.
Kdykoliv se někdo ozve podobným způsobem, ihned se zvednou hlasy profesionálních ochránců lidských práv, bojovníků proti xenofobii a rasismu. Jenomže když nemám rád loupícího a vraždícího ukrajince, není to ode mne žádný projev xenofobie.
Je to jenom obava slabšího, že bude nájezdem barbarských národů smeten a s ním všechny vymoženosti civilizované společnosti. V dějinách můžeme takové případy snadno nalézat. Příkladem je zánik římské civilizace. Leda že bychom uznali, že naše civilizace je pouhým omylem, slepou uličkou a že nelítostné zákony přírody stojící nad lidskými zákony nás vyhladí.


Emeritní občané?
Prezident Václav Havel vítá myšlenku zavedení titulů čestných senátorů: "Jsem rád, když stát nebo společnost nezapomíná na politiky, kteří pro ni něco dobrého udělali a pak se odebrali do ústraní nebo do jiných profesí", poznamenal Havel na dotaz ČTK k úmyslu některých senátorů prosadit zavedení titulů emeritních senátorů. Prezident by považoval za dobré, aby se titul zasloužilých politiků rozšířil také na bývalé velvyslance, což je ve světě běžná záležitost. "Myslím si, že velvyslanci a senátoři by měli mít nárok na celoživotní užívání těchto titulů", řekl prezident při návštěvě Ústí nad Labem, kam se přijel podívat na problematickou výstavbu zdi, jež by měla oddělovat tamní domkáře od převážně romského obyvatelstva. Dodal však, že s titulem emeritní senátor či velvyslanec by se nesměly pojit žádné další výhody a zvláštní práva.
Titul "emeritní senátor" chtějí současní členové horní komory parlamentu přiznat všem svým kolegům a kolegyním, kteří nebudou zvoleni na další funkční období nebo se voleb ani nezúčastní. Mnozí čeští politici sice tento úmysl odmítají, mezi přívrženci titulu emeritní senátor se však rozproudily i úvahy o tom, že by celoživotně zasloužilými politiky mohli být i poslanci či prezident.
K myšlence emeritního prezidenta Havlův politický poradce Jiří Pehe poznamenal, že tento institut je běžný ve všech zemích. Problémem, jak ochránit odstupujícího prezidenta, bude muset Česká republika řešit již za čtyři roky, až Havlovi skončí druhé volební období." Je běžné ve všech zemích, že když hlava státu přestane být hlavou státu, má nárok na určité věci a i nadále, jako třeba v Polsku, se mu říká prezident," řekl Pehe ČTK.

Tohle už hraničí s totální demencí. Jestliže se nějaký poslanec neosvědčí a není v dalším volební období zvolen pro svou neschopnost, stane se emeritním poslancem a jeho manželce tak i nadále budou moci v samoobsluze říkat paní poslancová, senátorová, prezidentová. Takhle daleko nezašli ani komunisté a funguje-li snad něco podobného v Polsku či dokonce i v civilizovanějších zemích, není to nic jiného, než snaha o naprosto neoprávněné doživotní výhody a elitářství. Jak se říkalo za komunizmu: všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Ovšem ti různí tajemníci byli proti dnešním politikům naprostí chudáci.
Je to ale lákavé; tuhle mě přišla poštou do firmy úžasná nabídka na finanční transakci až z Nigérie a na obálce jsem byl titulován co prezident. Udělalo to na mě velký dojem a málem jsem tu transakci za 50 milionů dolarů uzavřel. Prostě takový titul je něco, co z vás udělá nadčlověka a hned si připadáte lépe, dokonce i záda mě přestala bolet. Zachovej nás Hospodine při zdravém rozumu a ochraň nás před zhovadilými nápady.


TopZpět


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.