Průvodce pro zjištění nebezpečí výskytu povodně.

Nepřestává pršet a i když prý zatím další vlna povodní nehrozí, mám pro vás informaci o tom, jak si můžete ověřit, zda vám váš dům, který se chystáte koupit nebo postavit, pojišťovna pojistí proti povodni.

Na serveru České asociace pojišťoven (ČAP) najdete povodňové mapy, které slouží k vyhodnocení pravděpodobnosti výskytu povodní na celém území České republiky. Členské pojištovny ČAP využívají tento systém při stanovení pojistných nebezpečí a kalkulaci cen pojistného u majetkového pojištění v místě polohy objektu. Vyhodnocením, zda se vaše nemovitost nachází v povodňové oblasti, získáte informaci o reálné možnosti pojištění objektu, resp. indikaci možného navýšení ceny pojistného.

Systém rizikových zón záplav vyvinula Česká asociace pojišťoven ve spolupráci s Intermap Technologies v letech 2002-2003 pro účely posuzování rizika povodní svých členských pojišťoven. Na tvorbě rizikových zón se podílela i renomovaná světová zajišťovna SwissRe. Mapové podklady a datové údaje v aplikaci jsou pravidelně aktualizovány tak, aby byly v souladu s informacemi používanými členskými pojišťovnami ČAP.

Použijte proto Průvodce pro zjištění nebezpečí výskytu povodně. Mapy a informace s nimi spojené nebo z nich odvozené, a umístěné na portálu České asociace pojišťoven, jsou určeny pro veřejnost. Jednotliví uživatelé je mohou využít bezplatně, výhradně pro svoji osobní potřebu, ve smyslu autorského zákona. Komerční využití, využití právnickou osobou nebo organizací jakoukoliv formou, vč. interního nebo bezúplatného poskytování koncovému uživateli, je povoleno pouze na základě uzavřené smlouvy s Intermap Technologies, s.r.o.

Můžete si zjistit nebezpečí výskytu povodně buď vyhledáním adresy nebo přímo označením polohy na mapě. Výsledek obdržíte po zadání mailové adresy ve formátu PDF. Systém rozděluje území republiky do čtyř zón. V první je riziko velké vody zanedbatelné, ve čtvrté je riziko vysoké a může se stát, že takovou nemovitost vám pojišťovna odmítne pojistit. Vyberte si proto dobře i tehdy, chcete-li koupit i starší nemovitost a nedejte na to, co vám o nebezpečí povodně tvrdí majitel nebo realitní agent.

Pozor ale na jednu věc: mapy jsou vytvořeny především podle údajů o povodních kolem vodních toků. Nemusí proto vůbec zahrnovat rizika místních záplav způsobeným lokálními průtržemi nebo náhlým jarním táním, kdy se voda valí na obec z přilehlých polí a luk. Pokuste se proto získat raději nenápadně informace i od starousedlíků. Nejvíce informací se dozvíte při nezávazné debatě v místní hospodě po pátém pivu. Tehdy se vyprávějí i strašidelné příběhy o tom, jak se sousedovi utopila koza ve chlívku, i když bylo právě velice suché léto.
26.5.2010 10:20 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.