Chcete diskutovat na webu? Tak zaplaťte!

Zajímavou metodu financování internetových novin vymysleli v Brně. Na trh vstoupil nový zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum, který vlastní a vede někdejší šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka. Obsah deníku zajišťuje Vydavatelství Referendum a zájemcům jej každý týden pošle do e-mailových schránek. Nové periodikum o tom informuje na svých internetových stránkách. Těžištěm deníku bude rubrika Názory obsahující pětadvacet sloupků týdně, které bude psát více než 40 stálých či externích autorů.

Protiváhou názorové rubriky bude výběrové zpravodajství z domova, ze světa a o umění. Redakci pod Patočkovým vedením tvoří tým zhruba dvaceti lidí, který sídlí v Praze a v Brně. Deník má být financován z inzerce, z poplatků za vstup do diskusí, které nejsou otevřeny přezdívkám či anonymům a ze sponzorských darů. Deník bude během prosince v takzvaném záběhovém režimu, který má odstranit případné provozní nedostatky. S plným fungováním se počítá od ledna.

Deník chce využít vysoký potenciál internetových diskutérů a vytvořit místo, kam se budou čtenáři v hojném počtu vracet. Diskutovat může ale jen ten, kdo zaplatí. Poplatky za možnost diskutovat (předplatné) jsou stanoveny na 50 Kč měsíčně nebo 500 Kč ročně. Deník chce být podle redakce "hlasem české občanské společnosti, dávat prostor názorům, které se v jiných médiích příliš neobjevují, a věnovat se tématům, která jsou jinde přehlížena, ačkoli jsou pro život a směřování společnosti podstatná". Mezi autory najdete i známou postavu, pana Jiřího Pehe, který je znám svými nenávistnými články, v nichž nikdy nezapomene zaútočit na Václava Klause.

"Proč by se v zemi, kde se vůbec nediskutuje, měla diskutovat právě nominace eurokomisaře?" ptá se ve svém článku v Deníku Referendum Patrik Eichler a pokračuje:

"I tyto návštěvy a otázky mě ale přesvědčují, že se společně se sociálními demokraty (ať už jsou či nejsou členy některé z našich politických stran) snažíme jít po správné cestě. Voláme po reálném zapojení České republiky do evropské politického a intelektuálního života. U příležitosti 17. listopadu jsme se pokusili rekonstruovat myšlenkovou tradici demokratické levice od pražského jara k dnešku...
...Pokud si tedy do nového roku něco přát, pak nechť se na životě společnosti a jejím oživování podílí více rukou. Ať se na levici zmůžeme nejen na zpracovávání nápadů, ale s více rukama i na složitější práce a dosahování cílů.
"

To je velice pěkné prohlášení. Můžeme z něj usuzovat, že se jedná o "deník" levicový, socialistický. Popřejme mu mnoho úspěchů a peněz z registrací jeho diskutujících čtenářů. Při zběžném nahlédnutí do posledních 17 článků jich bylo 15 bez diskuse, jeden měl jediného diskutujícího, pana Ivana Štampacha, který jako přispívající autor má přístup k diskuzím zřejmě zadarmo a u druhého diskutovali dokonce dva "domácí" autoři: pan Štampach a pan Salamon. Zdá se tedy, že podnikatelský záměr zisků od platících diskutérů se nezdařil. Není divu, je přece hospodářská krize a tak je každá stovka dobrá. Mám ale jiný nápad: ať se na vydávání tohoto deníku složí všichni autoři. Je jich k dnešku 88, tak to máme 88 x 500 = 44 000 korun ročně, no z toho se dá zaplatit doména a hostování a ještě zbyde na kafe. A ten seznam autorů je zajímavé počtení. Jeden levicový intelektuál vedle druhého. Měli by přibrat pro větší vyváženost pantátu Paroubka a začít budovat socialismus. Nejlépe podle čínského vzoru. Prezidentem by mohl být Erazim Kohák, Jan Ruml ministrem vnitra, Jiří Pehe ministrem zahraničí a Lejla Abbasová jejich mluvčí. Málem jsem zapoměl: ministryní kultury Táňa Fischerová, ministryní pro národnostní menšiny Anna Šabatová a Jakub Patočka ministrem propagandy. Kdybyste náhodou hledali v Brně prácičku na menší úvazek 20 hodin týdně, přihlaste se na inzerát: vydavatelství Referendum s.r.o. hledá korektora. Asi mají potíže z pravopisem. Jen není jasné, z čeho jej budou platit, tak bych byl opatrný. Přece jen je to společnost pana Patočky a navíc s ručením omezeným.
30.12.2009 11:35 [Trvalá adresa tohoto článku.]

Některé odkazy na cizí zdroje nemusí být s ohledem na časový odstup funkční.


Creative Commons License
Ahasweb, jehož autorem je Jan Bílek, podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
.